Svetovalna služba

• Svetovalna služba v vrtcu

Svetovalno službo v vrtcu opravlja svetovalna delavka, ki sodeluje z vodstvom, vzgojiteljicami, vzgojiteljicami predšolskih otrok - pomočnicami vzgojiteljice, starši in otroki. Delo svetovalne delavke je namenjeno vsem otrokom.

Pri svojem delu si prizadeva, da bi starši z vrtcem sodelovali v partnerskem odnosu pri načrtovanju ter spremljanju otrokovega razvoja in napredka, da bi odrasli otroke bolje razumeli in zaznali njihove potrebe, se nanje primerno in usklajeno odzivali. Svetovalna delavka nudi staršem pomoč in svetovanje pri vključitvi in navajanju otroka na življenje v vrtcu, prehodu v osnovnošolo, odpravljanju otrokovih razvojnih, vedenjskih in čustvenih težav, reševanju težav, ki jih ima otrok ob kritičnih situacijah v družini.

• Zgodnja obravnava otrok s posebnimi potrebami in otrok z rizičnimi dejavniki

Zgodnjo obravnavo otrok s posebnimi potrebami in otrok z rizičnimi dejavniki v predšolskem obdobju izvajajo centri za zgodnjo obravnavo, na predlog le-teh pa storitve zgodnje obravnave v okviru javne mreže izvajajo tudi vrtci.

Storitev izvaja vzgojiteljica predšolskih otrok za zgodnjo obravnavo, ki nudi stalno ali občasno podporo otrokom z rizičnimi dejavniki, izvaja dodatno strokovno pomoč otrokom s težavami, dela z družinami obravnavanih otrok in se povezuje z razvojnimi ambulantami, z vključenim centrom za zgodnjo obravnavo.

• Zaposleni v svetovalni službi